به وبسایت مجموعه فنی و مهندسی صنعتگران خوش آمدید . . . .

موضوع ویدئو

.

کاربرد درایو در صنعت چیست؟(1)

آنچه در این ویدئو مشاهده خواهید کردید

کاربرد درایو در صنعت چیست؟

هرجایی که موتور الکتریکی سه فاز استفاده شده باشد، می‌توانیم از اینورتر استفاده کنیم. عملکرد اصلی اینورترها کنترلِ سرعت و گشتاور و راه‌اندازی بهینه موتور و در نهایت افزایش راندمان است.

روش‌های بهینه قبل از تولید اینورترها:

  • راه‌اندازی با مقاومت راه‌انداز

  • روش ستاره- مثلث

  • تغییر تسمه

امروزه جایگزین بسیاری از این روش‌ها اینورتر است. در صنایع و دستگاه‌های زیادی از اینورتر استفاده می‌کنند. که به بعضی از آن‌ها می‌پردازیم.

صنعت جرثقیل‌سازی و بالابرها:

جهت عملکرد بهینۀ جرثقیل، از اینورتر استفاده میشود. برای راه‌اندازی و توقف نرم موتور و کنترل سرعت در راهبرهای طولی و عرضی و وینچ جرثقیل و یا در سیستم ترمز برای کنترل عملکرد ترمز، کاربرد دارد. کنترل گشتاور راه‌اندازی و کنترل دقیق بارهای سنگین توسط وینچ جرثقیل و بلابر هم از موارد دیگۀ استفاده از اینورتر در جرثقیل است.

  دلایل مقرون به صرفه بودن استفاده از اینورتر، در صنایع پمپ: 

  • سرعت پمپ‌ها را می‌شود کنترل کرد.

  • راه‌اندازی و توقف نرم باعث افزایش عمر پمپ می‌شود.

  • امکان کنترل همزمان چند پمپ با هم وجود دارد.

  • امکان فعال شدن اتوماتیک پمپ پشتیبان، در صورت خرابی پمپ اصلی، می‌توان دلیلی بر استفاده از اینورتر باشد.

در استخرها هم برای سیستم فیلتراسیون از اینورتر استفاده می‌شود.

بوستر پمپ‌ها:

برای تقویت فشار پمپ‌ها استفاده از اینورتر بهترین راهکار است. علاوه بر این با استفاده از ویژگی PID می‌شود. همواره فشار ثابتی می‌توان تنظیم کرد و به عنوان جایگزینی برای شیرهای کنترلی استفاده کرد.

صنایع داروسازی:

برای کنترل دور موتور دستگاه‌ها، نوار نقاله‌ها و هم‌چنین سیستم تهویه، با استفاده از اینورتر، می‌شود عملکرد بهتری ایجاد کرد.

کمپرسور سازی:

برای عملکرد بهتر کمپرسورها از درایو استفاده می‌شود. بیشتر کمپرسورها به خاطر وجود الکتروموتورهای با توان بالا، امکان خاموش و روشن کردن ندارد و با سیستم همراه با بار و بدون بار کار می‌کنند، در زمان بدون باری کمپرسور روشن بماند، حدود 60% آمپر نامی موتور بیهوده مصرف می‌شود و باعث استهلاک دستگاه می‌شود.

با نصب اینورتر و تنظیم PID کنترل، زمان بی‌باری حذف و حجم هوادهی کمپرسور نسبت به مصرف تغییر می‌کند. راه‌اندازی نرم با استفاده از درایو از لوازم مکانیکی محافظت می‌شود. کمپرسورها را می‌توان در کارخانجات تولید پشم شیشه، سردخانه، صنایع نفت و گاز، صنعت خودروسازی و موارد مختلف دیگر ببینیم.

محصولات