به وبسایت مجموعه فنی و مهندسی صنعتگران خوش آمدید . . . .

موضوع ویدئو

.

نحوه عملکرد درایو چگونه است؟

آنچه در این ویدئو مشاهده خواهید کردید

نحوه عملکرد درایو چگونه است؟

درمبدل ورودی؛ بااستفاده از 6 دیود یکسوساز، شبکه AC به DC تبدیل می‌شود.

درمرحله DC bus؛  هارمونیک‌های مرحله قبل بااستفاده از خازن و سلف فیلتر می‌شود.

اینورتر خروجی؛ ولتاژ AC به DC تبدیل میشود. 

در دستگاه‌هایی همچون تسمه نقاله که توسط موتور سه فاز AC کار می‌کنند. خط امکان توقف و راه‌اندازی آرامی دارد، این چگونه ممکن است؟

پاسخ این سوال استفاده از اینورتر است. نام‌های دیگر این تجهیز الکترونیکی که در تکنولوژی درایوها استفاده می‌شود، درایو فرکانس متغیر (VFD)،درایو فرکانس قابل تنظیم یا مبدل درایو AC است.

با استفاده از این تجهیز می‌توانیم سرعت، گشتاور و جهت موتور AC را به صورت همزمان کنترل کنیم. پس بیایید این تجهیز را بهتر بشناسیم.

دیاگرام سیستم درایو AC سه فاز معمولی را به بخش‌های اصلی آن نمایش می‌دهد.

ابتدا ولتاژ AC توسط 6 دیود یکسو می‌شود. در این مرحله ولتاژ DC دارای ریپل است که یک خازن و فیلتر به نرم‌تر شدن آن کمک می‌کند.

باس DC به یک مبدل سه فاز AC  متصل می‌شود.

مبدل  DC شامل ردیفی از کلیدهایی با عملکرد بالاست که ولتاژ DC را به پالس‌های ولتاژ مربعی شکل با مقدار یکسان و در عرض‌های متفاوت تبدیل می‌کند.

خروجی مبدل یک موج کاملاً سینوسی نیست؛ اما مقدار آن تقریباً به اندازۀ یک شکل موج سینوسی می‌باشد.

این پالس‌ها در الکتروموتور باعث چرخش می‌شوند. چون بار القایی سیم‌پیچ‌ها به جریان اجازۀ تغییرات شدید مانند پالس‌های ولتاژ را نمی‌دهد.

جهت عملکرد خوب موتور، موج‌های سینوسی که توسط کلیدهای معکوس دوتایی ایجاد شده‌اند 120 درجه با یکدیگر اختلاف دارند.

هرچه کلیدها زمان بیشتری وصل بمانند، ولتاژ خروجی هم افزایش می‌یابد. بدین وسیله شما می‌توانید نیروی گشتاور این موتور را کنترل کنید.

در این روش با افزایش فرکانس خروجی درایو، سرعت بیشتری در الکتروموتور خواهیم داشت؛ اما در اینجا یک مشکل اساسی وجود دارد. با افزایش فرکانس مقاومت القایی سیم‌پیچ‌ها نیز افزایش پیدا کرده و در نتیجه گشتاور موتور کاهش پیدا می‌کند. پس راه حل چیست؟

برای راه حل این مشکل باید در زمان کاهش و افزایش سرعت، ولتاژ را با فرکانس تطابق دهید.

پارامتری که نسبت فرکانس و ولتاژ را توصیف می‌کند Ramp نام دارد. پارامتر افزایندۀ دیگر، جبران کنندۀ نیروی گشتاور نام دارد.

این پارامتر، کاهش نیروی گشتاور در سرعت پایین را که به دلیل مقاومت سیم‌پیچ استاتور و گشتاور راه‌اندازی در اثر اصطکاک است را جبران می‌کند.

با این شیوه حداکثر فرکانس در حداکثر ولتاژ منبع تغذیه رخ خواهد داد. بالا رفتن فرکانس از این حد، منجر به اشباع مغناطیسی شده و دیگر قابل جبران نیست. در نتیجه نیروی گشتاور موتور کاهش می‌یابد.

برای ساخت درایوهای AC از انواع تجهیزات الکترونیک قدرت مخصوصاً   IGBT استفاده می‌شود.

محصولات