به وبسایت مجموعه فنی و مهندسی صنعتگران خوش آمدید . . . .

موضوع ویدئو

.

انکدر چیست؟

آنچه در این ویدئو مشاهده خواهید کردید

انکدر چیست؟

انکدر وسیله‌ایست که یک حرکت مکانیکی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند در واقع حرکت‌های خطی یا دورانی اجسام را به سیگنال 0 یا 1 تبدیل می‌کند.

انکدرها از نظر خروجی:

  • مطلق یا ابسولوت (Absoloutl): انکدرهایی که در هر نقطه و موقعیت باشد سیگنال خروجی برای کنترلر ارسال می‌کند و بیانگر موقعیت مکانی جسم است. انکدرهای مطلق یک تعداد عدد خاص برای هر زاویه از انکدر دارند که وقتی در آن نقطه قرار می‌گیرند پالس اول در خروجی ظاهر می‌شود ، این نمونه انکدرها نسبت به مدل افزایشی گرا‌نتر هستند و مزیت‌اش اینست که موقعیت قبلی‌اش ر ا با قطع برق حفظ می‌کند.

  • افزایشی یا اینکریمنتال (Incermental): این نوع انکدرها تا وقتی در حال حرکت هستند خروجی پالس و سیگنال دارند و برای اندازه‌گیری سرعت و موقعیت باید تعداد پالس‌ها شمارش بشوند. (در صورت قطع برق اطلاعات پاک خواهد شد و موقعیت قبلی گم خواهد شد و از صفر شروع می‌کند)، مزیت این انکدرها مکانیزم ساده، قیمت مناسب و برای شمارش پالس‌های ساده عالی عمل می‌کنند.

مصارف انکدرها:

انکدر در سیتم‌های اتوماسیون و کنترلی در قسمتی که امکان ارسال فیدبک را برای خروجی‌ها داشته باشد، نصب می‌شود.

برای اندازه‌گیری سرعت، کنترل موقعیت و تعیین جهت چرخش شافت کاربرد دارد. که می‌توان در صنایعی چون آسانسورسازی، ربات‌های صنعتی، ماشین‌آلات چاپ و بسته‌بندی بهره برد.

مثال اندازه‌گیری سرعت: برای مواردی که نیاز است سرعت موتور اندازه‌گیری شود تا بتوان تنظیماتی را روی یک سرعت خاص اعمال کنیم، از انکدر استفاده می‌کنند.

مثال کنترل موقعیت: در ماشین‌آلات بسته‌بندی و پُرکن‌های صنعتی خروجی انکدر را اندازه‌گیری می‌کنند و با در نظر گرفتن ضرایب گیربکس و کوپلینگ مسافت طی شده را به دست می‌آورند.

نمونه‌ای از کاربردهای انکدرها را می‌توانیم در آسانسورها ، رباط‌های صنعتی، ماشین‌آلات چاپ و بسته بندی ببینیم.

محصولات