به وبسایت مجموعه فنی و مهندسی صنعتگران خوش آمدید . . . .

موضوع ویدئو

.

معرفی تجهیزات کنترلی

آنچه در این ویدئو مشاهده خواهید کردید

معرفی تجهیزات کنترلی:

تجهیزات کنترلی شامل اینورترها، PLC ، کنترلرهای دما، تایمرها، کانترها و رله‌ها هستند.

اینورتر چیست؟

اینورتر یا به اصطلاح دیگر VFD مخفف عبارت  Variable Frequency Drive  به معنی درایو فرکانس متغیراست.

اینورترها، کنترل کننده‌ دور موتور هستند و با تغییر فرکانس و ولتاژ، موتور را کنترل می‌کنند.

در بعضی از مواقع ما نیازمندیم که موتور دستگاه با تمام توان خود کار کند و در بعضی مواقع نیز با سرعت ‌های مختلف بنابر نیاز کار کند که باید سرعت موتور تغییر کند، برای این کار باید از اینورتر استفاده کنیم.

مزیت‌های اینورتر:

  • راه اندازی ساده موتور: ورودی برق به اینورتر وصل می‌شود و خروجی آن هم به موتور دستگاه متصل می‌شود و دیگر نیاز به مدارات ستاره یا مثلث برای راه‌اندازی موتور نیست.

  • کاهش مصرف انرژی و جریان برق: در بعضی موارد تا 70 % کاهش مصرف دیده شده است که این دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، وقتی کنترل دور موتور داریم و نیازی به استفاده از سرعت کامل موتور نیست. با تنظیم دور موتور توسط اینورتر، می‌توان آن را کنترل کرد و هزینه مصرف انرژی به حداقل می‌رسد.

  • تنظیم شیب راه‌اندازی و توقف: با استفاده از اینورتر سرعت راه‌اندازی و سرعت توقف موتور را تنظیم کنیم، که با این کار از تنش‌های وارده به موتور کاسته می‌شود و طول عمر موتور بیشتر خواهد شد.

  • کنترل اتوماتیک انرژی الکتروموتور: اینورتر به صورت اتوماتیک انرژی الکتروموتور را کنترل می‌کند و به طور خودکار، راندمان موتور، بهینه‌سازی می‌شود. که این ویژگی در درایوها، به اصطلاح Auto Energy saving یا همان بهینه‌سازی خودکار انرژی گویند.

محصولات